بنکدار

بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی و دامداری یکی از معضلات اصلی دراین حوزه می باشد. به طوری که کشاورزان و دامپروران پس از ماه ها سعی و تلاش و تولید محصولات با کیفیت و مرغوب به جای خوشحالی از برداشت محصول نگران فروش این محصولات هستند. که علت آن چیزی جز نبود زیر ساخت لازم برای شناسایی این محصولات و ارائه آنها به بازار هدف نیست. نبود این امکان باعث سر برآوردن عده ای فرصت طلب برای ماهی گیری ازین آب گل آلود شده است. به نحوی که با خرید تولیدات با کمترین قیمت و فروش آنها با بالاترین قیمت ممکن ضربه جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد کرده اند. تولید کننده نیز چون راه دیگری برای فروش این محصولات ندارد و از طرفی به درآمد و پول دست رنج خود نیاز فوری دارد مجبور به پذیرش شرایط این افراد سوجو شده و با چشمانی اشکبار محصولاتی که مانند فرزند خود با خون دل و عرق جبین پرورش داده اند را با کمترین قیمت ممکن به دلالان بی انصاف واگذار می کنند.

البته لزوم وجود واسطه ها در چرخه اقتصاد بر هیچکس پوشیده نیست. اما زمانی که بستری نباشد تا تولید کننده محصول خود را به عموم خریداران عرضه کند و آن را به مناسب ترین قیمت بفروشد انحصار خرید این محصولات با اولین کسی است که حین برداشت محصول در زمین کشاورزی یا مرکز دامپروری حاضر میشود و طبعاْ با کمترین قیمت ممکن موفق به خرید این محصولات میشود. روی صحبت ما با واسطه های غیر ضروری و دلالان سود جو و بی انصاف است که در برخی مواقع با ایجاد مافیا اقدام به قیمت گزاری های غیر عادلانه برای برخی محصولات نموده و برای سود بیشتر کمر کشاورزان و دامداران را می شکنند.

راه حل:

با توجه به موضوعات بیان شده یکی از اقدامات لازم برای حل این مشکلات و معضلات ایجاد بستری برای عرضه محصولات توسط تولید کنندگان و بررسی و مقایسه محصولات توسط خریداران برای انجام بهترین خرید می باشد. در تیر ماه سال ۹۸ جمعی از جوانان این مرز و بوم به این فکر افتادند که برای ایجاد این بستر یک سایت اینترنتی راه اندازی کنند تا در آن تولیدکنندگان و خریداران در سراسر ایران بتوانند به سادگی با هم در ارتباط باشند. این فکر منجر به راه اندازی سایت و نرم افزار موبایل « بُنکدار » به آدرس ‌ Bonakdaar.comگردید.

هدف ما:

در اولین روز تشکیل تیم بُنکدار و تصمیم برای راه اندازی این سایت هدف اصلی خود را کمک به تولید کنندگان برای فروش محصولات خود در کمترین زمان و با مناسبترین قیمت و نیز مشاوره و کمک به خریداران نهایی برای خرید بهترین و با کیفیت ترین محصول قرار دادیم. لازم به ذکر است که اعضای تیم بُنکدار همگی کشاورز هستند و از مشکلات این حوزه آگاهی دارند. از دیگر اهداف این سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-ایجاد یک شبکه اجتماعی از کشاورزان جهت تبادل اطلاعات و تجربیات.

-ارائه مطالب آموزشی در حوزه تولید و فروش.

-کمک به اصلاح قیمت محصولات کشاورزی در بازار.

-شناسایی ظرفیت های صادراتی و کمک به تسهیل روند صادرات محصولات کشاورزی.

-کمک به ترویج و گسترش کشاورزی قراردادی.